The Beta 58A dynamic vocal microphone is precision-engineered for live performance and project studio recording. A tailored frequency response accentuates vocals, and the supercardioid pattern isolates from other sound sources. It combines simple setup and an intuitive interface for performance you can trust in.
Wireless Dual Vocal System with two Beta 58A| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Signal to Noise Ratio (SNR A- | 100 dB(A) |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 572 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 596 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





