ADX2FD, like all ADX transmitters, sets the stage for exceptional performance, with wide tuning up to 184 MHz, interference protection, advanced rechargeability, streamlined design, and ShowLink remote control for real-time
parameter adjustments right from the booth.
- Abillity to transmit RF signal on two discrete carriers
- Optional 50 mW High Power mode for driving increased power on a single frequency
- Durable, moisture-resistant, lightweight metal case
- Available in black or nickel finish
- Up to 6.5 hours of runtime with SB920A rechargeable batteries when transmitting on two RF carriers, Up to 9 hours of battery life when transmitting on a single RF carrier
- External contacts for docked charging with optional fully-covered radome
- Diversity ShowLink® enabled for remote transmitter control and automatic interference avoidance
- Two transmission modes
- Standard for optimal coverage
- New High Density for maximum system channel count and robust coverage
- Encryption-enabled, secure transmission
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 9 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Technology | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 470 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 616 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.