The VP89 is a professional shotgun condenser microphone for use in critical broadcast and media production applications.
Designed with interchangeable long, medium, and short capsules, the VP89 models provide scalable, superior off-axis rejection for focus and flexibility in a wide variety of on-site locations.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 40 Hz - 20 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Experience the great sound precision with this shotgun mic
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Shotgun |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 115 Ohm |
| Sound Pressure Level | 132 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.