The Shure Model VP88 is a single-point, stereo condenser microphone for use in professional studio recording, field production, electronic news gathering (ENG), and studio broadcasting applications. It combines two condenser cartridges in a single housing to create a stereo audio image of the sound source. It is unique in its ability to capture the realism of a live event and yet withstand rigorous field production environments.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 40 Hz - 20 kHz frequency response
- Compact size lets you carry it easily all day long
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Sound Mode | Stereo |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Microphone Sensitivity | -66 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.