The Shure ULXD2 is a handheld wireless transmitter compatible with ULX-D Digital Wireless Systems. With a rugged yet lightweight aluminum body and integrated antenna, the ULXD2 delivers uncompromising audio quality and RF performance, AES 256-bit encryption for secure transmission, and advanced rechargeability options for professional sound reinforcement applications.
- Frequency and power lockout
- Rugged metal construction
- Backlit LCD with easy to navigate menu and controls
- External charging contacts for docked charging (with the SBC200 Dual Docking Charger)
- Shure Lithium-Ion rechargeable battery pack provides over 9 hours of battery life, precision metering in hours and minutes, and zero memory effect
- Proprietary Shure Gain Ranging optimizes the system's dynamic range for any input source, eliminating the need for transmitter gain adjustments
- AES 256-bit encryption for applications for which secure transmission is needed
- Interchangeable Shure microphone cartridges
- 30 Hz-20 kHz range with flat frequency response (actual response is microphone dependent)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 9 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.08 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 902 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 928 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.