The TwinPlex™ TH53 offers the natural sound of the new TwinPlex element combined with the ease of an ultra-light and fully adjustable headset frame. With an innovative clutch system, the TH53 headset allows for quick adjustment in boom arm length and pitch-all with a simple turn of a knob. Plus, switchable sides and a durable 1.6 mm cable with redundant ground round out this professional headset that overachieves in reliability, audio quality, and comfort.
Features
- Comfortable, lightweight, and fully adjustable headset for use in theater, broadcast, and speech applications
- Innovative clutch system allows for fast boom arm length and pitch adjustment
- Twice the surface area of other subminiature microphones for pristine, natural response and robust low-frequency response due to the patent
- pending dual-diaphragm design
- Improved off-axis consistency yields accurate reproduction regardless of vocal source position or movement
- Best-in-class low self-noise and dynamic range for cleaner audio production
- Interchangeable sweat- and moisture-resistant frequency caps prevents sweat-outs due to an invisible syperhydrophobic nanoscopic coating
- Paintable 1.6 mm cable that is immune to memory effect and kinks
- Dual redundant ground in cable serves as secondary shield for longevity
- Sound signature: Natural
- Sensitivity: Low
- Colors: Tan, Cocoa, Black
- Connectors: LEMO, MTQG/TA4F, MicroDot, NC (bare wire)
- Accessories: Ships with accessories and storage case
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Features earset earpiece design for a secure fit and consistent audio performance
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Earset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The TH53 earset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- MTQG host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Behind-the-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 142 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Tan |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | MTQG |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 0.06" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.