Cardioid vocal microphone reduces feedback and delivers excellent sound quality, and it includes the microphone, a durable cable with a 6.3-mm plug for use with home or portable recording or karaoke systems.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 15 kHz frequency
- Cardioid polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Clip-on |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 0.25" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

