Dynamic MicroDriver
Featuring a Dynamic MicroDriver, the SE215 delivers detailed sound with enhanced bass. A detachable cable with formable wire enables easy replacement and a secure, comfortable fit onstage or on-the-go. Sound Isolating sleeves in multiple sizes provide up to 37 dB of isolation and a customized fit. Available in translucent black or clear.
- Exquisite earbuds fit comfortably without disturbing your hairstyle, glasses, or earrings for a stylish experience
- In-ear form factor gives you the least amount of outside distractions between your music and your ears for focused listening
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Indulge in rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering distinct left and right channels for a balanced listening experience
- Forget the tangles and enjoy your music with Bluetooth connectivity, ensuring quick pairing and stable wireless performance
- Compact 3.5mm jack offers plug-and-play convenience for everyday audio needs
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 22 Hz-17.50 kHz, delivering balanced lows and highs for rich sound
- Equipped with a gold-plated connector to ensure durability, corrosion resistance, and superior audio performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 107 dB |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 17.50 kHz |
| Minimum Frequency Response | 22 Hz |
| Impedance | 20 Ohm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.33 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.