The Shure SM86 is a unidirectional (cardioid) condenser vocal microphone for professional use in live performance. An extremely rugged microphone, the SM86 withstands the rigors of touring while delivering studio-quality sound. The tailored frequency response of the SM86 reproduces vocals with clarity. A cardioid pickup pattern isolates the main sound source while minimizing unwanted background noise.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 50 Hz - 18 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Lightweight and easy to carry. Provides the opulence of having the mic close to the face while speaking.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Microphone Sensitivity | -50 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.