The Shure SM58 unidirectional (cardioid) dynamic vocal microphone is designed for professional vocal use in live performance, sound reinforcement and studio recording. It has a tailored vocal response for a sound which is a world standard for singing or speech. A highly effective, built-in spherical filter minimizes wind and breath "pop" noise. A cardioid pickup pattern isolates the main sound source while minimizing unwanted background noise.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 15 kHz frequency
- Compact size lets you carry it easily all day long
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Sound Mode | Mono |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Microphone Sensitivity | -55 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.