The SM137 is a versatile, flat-response cardioid condenser probe microphone.
The SM137 has an ultra-thin diaphragm for a frequency response that combines a smooth high-end with a tight, controlled low-end and a 15db pad for natural sound reproduction in both acoustic and high volume performance applications.
- XLR ensures a reliable wired connection
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 20 Hz - 20 kHz frequency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 150 Ohm |
| Sound Pressure Level | 16.5 B |
| Microphone Sensitivity | -41 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Plating | Gold Plated |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.