Featuring Triple High-Definition MicroDrivers, the SE535 utilizes dedicated tweeter and dual woofers to deliver spacious sound with rich bass. A detachable cable with wire-form fit enables easy replacement, both extending the life of your investment and providing a secure, comfortable fit. Sound Isolating sleeves in multiple sizes provide up to 37 dB of isolation, and a wide assortment of accessories offer premium customization.
- Compact earbuds are lightweight and portable, making them easy to wear and carry for music on the go
- Open-back form factor gives you a more speaker-like listening experience with natural sound and a wide, airy soundstage
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Indulge in rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering distinct left and right channels for a balanced listening experience
- Standard 3.5mm connector enables quick access to analog sound on most consumer devices
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 18 Hz-19 kHz, providing clarity across all tones
- Equipped with a gold-plated connector to ensure durability, corrosion resistance, and superior audio performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 19 kHz |
| Minimum Frequency Response | 18 Hz |
| Impedance | 36 Ohm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Open |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.33 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.