Featuring Dual High-Definition MicroDrivers, the SE425 uses a dedicated tweeter and woofer for an accurate and balanced sound. Detachable cable with formable wire enables easy replacement and secure, comfortable fit. Sound Isolating sleeves in multiple sizes provide up to 37 dB of isolation.
- Over-the-ear design cradles your ears for superior comfort, sound isolation, and confidence during active use
- Open-back form factor gives you a more speaker-like listening experience with natural sound and a wide, airy soundstage
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Indulge in rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering distinct left and right channels for a balanced listening experience
- Compact 3.5mm jack offers plug-and-play convenience for everyday audio needs
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 20 Hz-19 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
- Equipped with a gold-plated connector to ensure durability, corrosion resistance, and superior audio performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 109 dB |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Maximum Frequency Response | 19 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 22 Ohm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Open |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.33 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.