The SE215 Sound Isolating Earphone features a Dynamic MicroDriver for a warm, detailed sound. A detachable, Kevlar reinforced cable with formable wire allows for easy replacement and secure, comfortable fit.
- Compact earbuds are lightweight and portable, making them easy to wear and carry for music on the go
- Open-design ideal for an expert sound specialist to record classical music with precision and authentic tonal balance
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Standard 3.5mm connector enables quick access to analog sound on most consumer devices
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 22 Hz-17.50 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
- Equipped with a gold-plated connector to ensure durability, corrosion resistance, and superior audio performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 17.50 kHz |
| Minimum Frequency Response | 22 Hz |
| Impedance | 20 Ohm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Open |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.31 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.