Featuring transparent 24-bit digital audio quality and incredibly efficient RF spectrum usage, the QLXD2 handheld transmitter is ideal for wireless vocals in presentation spaces, music venues, and houses of worship. Easy to use, the QLXD2 quickly syncs with a wireless receiver over IR at the push of a button and maintains clear, uninterrupted signal over its entire 100 m (330 ft.) range. All metal construction ensures durability, and a wide selection of compatible microphone choices offer legendary Shure sound signatures.
- Backlit LCD with easy to navigate menu and controls
- Optional Shure SB900A lithium ion rechargeable battery reports remaining runtime in hours and minutes
- External charging contacts for docked charging
- AES 256-bit encryption for secure transmission
- Over 120 dB of dynamic range: no transmitter gain adjustment needed
- 1, 10 mW selectable RF output power
- Quick syncing with a wireless receiver over IR at the push of a button
- Clear, uninterrupted signal over the entire operating range
- 24-Bit digital audio quality
- Incredibly efficient RF spectrum usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 9 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2" |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 330.05 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 174 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 216 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.