Featuring transparent 24 bit digital audio quality and incredibly efficient RF spectrum usage, the QLXD1 bodypack transmitter is ideal for wireless vocals and instruments in presentation spaces, music venues, and houses of worship. Easy to use, the QLXD1 quickly syncs with a wireless receiver over IR at the push of a button and maintains clear, uninterrupted signal over its entire 100 m (330 ft.) range. All metal construction ensures durability, and a wide selection of compatible microphone choices offer legendary Shure sound signatures.
- Frequency and power lockout
- Rugged metal construction
- Detachable � wave antenna
- 4-Pin male mini connector (TA4M)
- Selectable display mode showing group/channel, frequency, or battery runtime
- Backlit LCD with easy to navigate menu and controls
- External charging contacts for docked charging
- Optional Shure SB900A lithium ion rechargeable battery reports remaining runtime in hours and minutes
- AES 256-bit encryption for secure transmission
- Over 120 dB of dynamic range: no transmitter gain adjustments needed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 9 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 330.05 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 534 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 598 MHz |



