The SLXD35+ portable plug-on wireless system features the SLXD5+ Portable Receiver and the SLXD3+ plug-on transmitter for use with XLR microphones. Deliver wireless excellence, wherever required, in videography, ENG and field production, film and location sound applications. Wide-tuning SLXD+ transmitters and receivers stay in sync courtesy of a dedicated ShowLink® Ease control link. Manage interference, scan for new channels and update for clear transmission automatically. Also monitor and configure via a paired mobile device.
- Powerful, portable digital wireless system for on-camera cold shoe mounting and audio bag use
- Transparent 24-bit digital audio quality with >118 dB dynamic range
- Rock solid RF with 138 MHz wide-tuning range for greater geographical coverage:Up to 11 simultaneous systems in 6 MHz TV bands, Up to 14 simultaneous systems in 8 MHz TV bands
- Dual 1/8" outputs including a headphone monitor out and switchable line/mic output
- Automatic Setup - once linked, SLX-D+ receivers and transmitters stay connected, despite any RF interference
- With ShowLink® Ease, transmitter parameters can be adjusted remotely over the air from the linked receiver, including: Changing the transmitter frequency once open frequency is identified, Adjust power output level, Lock and unlock transmitter controls, Transmitter firmware updates
- Use Multi-Mic Mode to scan and sync over IR multiple clean frequencies, and monitor multiple sources from a single receiver with user-configurable front-panel controls
- Monitor RF status and control receiv
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 8 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number Of Audio Outputs | 2 |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Dynamic Range | 118 dB @ 1% THD |
| Microphone Offset Range | 0 to 21 dB (In 3 dB Steps) |
| Audio Latency | 2.80 ms |
| Image Rejection | > 85 dB (Typical) |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | <0.02% |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.08 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 470 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 608 MHz |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Storage Temperature Range | 165°F (73.9°C) |
| Operating Temperature Range | 0°F (-17.8°C) to 122°F (50°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



