The SLXD5+ single channel portable wireless receiver is at home on top of your camera or in an audio bag providing efficient long-range UHF transmission and easy-to-use setup features to deliver wireless excellence, wherever required. Wide-tuning SLXD+ transmitters and receivers stay in sync courtesy of a dedicated ShowLink® Ease control link. Manage interference, scan for new channels and update for clear transmission automatically. Also monitor and configure via a paired mobile device.
- Powerful, portable digital wireless receiver for on-camera cold shoe mounting and audio bag use
- Transparent 24-bit digital audio quality with >118 dB dynamic range
- Rock solid RF with 138 MHz wide-tuning range for greater geographical coverage:Up to 11 simultaneous systems in 6 MHz TV bands, Up to 14 simultaneous systems in 8 MHz TV bands
- Dual 1/8" outputs including a headphone monitor out and switchable line/mic output
- Automatic Setup - once linked, SLX-D+ receivers and transmitters stay connected, despite any RF interference
- With ShowLink® Ease, transmitter parameters can be adjusted remotely over the air from the linked receiver, including: Changing the transmitter frequency once open frequency is identified, Adjust power output level, Lock and unlock transmitter controls, Transmitter firmware updates
- Use Multi-Mic Mode to scan and sync over IR multiple clean frequencies, and monitor multiple sources from a single receiver with user-configurable front-panel controls
- Monitor RF status and control rece
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 5.50 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Antenna Type | Monopole Antenna |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number Of Audio Outputs | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Dynamic Range | 118 dB |
| Spurious Rejection | > 75 dB (Typical) |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 50 Ohm |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



