The PS-6 Popper Stopper™ is widely recognized throughout the recording and post-production communities as the leading tool in pop elimination technology. With a 6" (7.62 cm) diameter, the highly durable four-layer screen stops plosive consonants while the fully adjustable 14" (35.56 cm) gooseneck and mic stand clamp ensure flexibility across any number of applications.
Includes Popper Stopper, metal gooseneck, and heavy-duty microphone stand clamp.
The Popper Stopper can be clamped onto most microphone stands.
- 9.5-inch length
- Master on/off switch
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- 6 outlets
- 4-ft. (1.22 m) cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Switch | Yes |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Power Rating | 1800 W |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 4 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









