The PGA31 is an affordable wireless cardioid condenser headset microphone that delivers reliable sound quality for speech and live vocal performance applications.
Designed for long-wearing comfort, the PGA31 offers a secure fit for hands-free operation in any situation. Its unidirectional cardioid polar pattern provides excellent off-axis rejection for higher gain-before-feedback when using a stage monitor.
Available in bundled BLX, GLX-D, and PGX Digital wireless systems, the PGA31 features TA4F 4-pin connectors that make it a viable replacement for any Shure wireless headset system.
- TA4F ensures a reliable wired connection
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 60 Hz - 20 kHz frequency
- Cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Adjust the flexible neck as needed, locating it in the best direction for clear sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Gooseneck |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 600 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Sound Pressure Level | 145 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | TA4F |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.27 ft |