Shure Microflex® MX400SE Series microphones are miniature gooseneck-mounted electret condenser microphones designed for speech and vocal pickup. Their high sensitivity and broad frequen- cy range make them suitable for recording, as well as sound rein- forcement applications.
MX400SE microphones can be screwed onto a mic stand or the supplied 5/8 inch 27-threaded flange. They can be easily changed from side-exit to bottom-exit to conceal the cable. All models include an in-line preamplifier and a 3 m (10 ft) cable. Each microphone is available with interchangeable cardioid, su- percardioid, or omnidirectional cartridges.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Super-cardioid polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Microphone Sensitivity | -34 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |