The Shure MoveMic Receiver is easily paired with your MoveMic One or MoveMic Two lavaliers. This standalone receiver ensures flawless compatibility with DSLR/mirrorless cameras, computers, and third-party mobile apps. Simply connect via the supplied USB-C or 3.5mm cable and experience the versatility and superior sound quality of a game-changing wireless clip-on microphone system. Accessory only. No Microphones included. See MoveMic Two Receiver Kit for all-in one package.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 8 Hour |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number Of Audio Outputs | 2 |
| Mini-phone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 98.43 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Maximum Operating Frequency | 2.40 GHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









