Microflex® Modular Gooseneck microphones deliver unsurpassed style, flexibility and performance for conference rooms and similar applications. Offering desktop or mounted bases, wired or wireless options, and even interchangeable cartridges, it's easy to get the perfect fit for your conferencing installation. Fully compatible with SLX® Wireless Systems when used with MX890 Wireless Desktop Base.
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 17 kHz frequency
- Can be placed on a desk and let you experience the opulence of having the mic close to the face while speaking
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 28 dB(A) |
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Desktop |
| Microphone Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 170 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Proprietary |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.