Pendant-style passive loudspeaker for speech and program audio reproduction in meeting rooms. Microflex Conferencing Loudspeakers are designed for conferencing with clear, intelligible audio.
FEATURES
- Dual-driver architecture delivers full-fidelity, premium audio reproduction and optimum speech intelligibility
- 4-inch main driver features large, well-vented motor for increased power handling; 1-inch tweeter features neodymium magnet and heatsink fins for high efficiency
- Identical voicing to MXP-5 Ceiling Loudspeaker for consistent tonality in blended installations
- Up to 8 MXP-6 loudspeakers can be used with the MXN-AMP PoE+ multichannel amplifier in 70/100V mode
- Rear switch allows for quick adjustment between 70/100v transformer or 8 ohm operation
- Utilize multiple pendants to easily meet the audio coverage needs of almost any room size
- Sleek industrial design available in white or black finish, paintable to match room décor
- Seamless connectivity and compatibility with popular collaboration platforms, including Microsoft Teams and Zoom
- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- Get more execution from your stereo or amplifier with 4 Ohm impedance design
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 90 Hz-20 kHz
- 1" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- 93 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Pendant Mount form factor for your convenience and simplicity of usage
- 11" height for productive long-distance communication with maximum usability
- 9.1" width to allow maximum usage productivity and added dependability
- 9.06" depth to ensure dependable sound output efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 90 Hz |
| Impedance | 4 Ohm |
| Tweeter Driver Material | Neodymium |
| Sensitivity | 93 dB |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pendant Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



