Microflex® Standard Gooseneck microphones bring a whole new meaning to the word flexible with their fully adjustable gooseneck. Designed for easy replacement and available in cardioid, supercardioid and omnidirectional polar patterns, the interchangeable cartridges offer wide frequency response and accurate sound reproduction for a wide variety of applications, such as houses of worship, courtrooms and conference centers. Plus, the condenser cartridges fit every model in the Microflex product line for enhanced convenience and consistent sound.
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Super-cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Can be placed on a desk and let you experience the opulence of having the mic close to the face while speaking
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Surface Mount |
| Microphone Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Microphone Sensitivity | -34 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

