Microflex® Modular Gooseneck microphones deliver unsurpassed style, flexibility and performance for conference rooms and similar applications. Offering desktop or mounted bases, wired or wireless options, and even interchangeable cartridges, it's easy to get the perfect fit for your conferencing installation. Fully compatible with SLX® Wireless Systems when used with MX890 Wireless Desktop Base.
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 17 kHz frequency
- Can be placed on a desk to ensure a noise-free voice to the listeners
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 170 Ohm |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.