Flexible in more ways than one, Microflex MX410 Miniature Gooseneck microphone delivers unsurpassed style and performance for conference rooms and similar applications. Offering desktop or mounted bases, wired or wireless options, and even interchangeable cartridges, it's easy to get the perfect fit for your conferencing installation.
- XLR ensures a reliable wired connection
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Can be placed on a desk and let you experience the opulence of having the mic close to the face while speaking
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.