Microflex Miniature Gooseneck MX410 microphone delivers unsurpassed style and performance for conference rooms and similar applications. Offering desktop or mounted bases, wired or wireless options, and even interchangeable cartridges, it's easy to get the perfect fit for your conferencing installation.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 60 Hz - 17 kHz frequency response
- Can be placed on a desk to ensure a noise-free voice to the listeners
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.