Microflex® Modular Gooseneck microphones deliver unsurpassed style, flexibility and performance for conference rooms and similar applications. Offering desktop or mounted bases, wired or wireless options, and even interchangeable cartridges, it's easy to get the perfect fit for your conferencing installation. Fully compatible with SLX® Wireless Systems when used with MX890 Wireless Desktop Base.
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Cardioid polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Surface Mount |
| Microphone Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 170 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Sound Pressure Level | 124 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Proprietary |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.