The Microflex® Multi-Element Boundary microphone delivers a unique and versatile tool for conference room installations.
Clean and simple in appearance, Multi-Element Boundary mics come in two or three element configurations, combining the coverage of multiple microphones into one small, compact package.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 17 kHz frequency response
- Cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Easily mountable on a flat surface, allowing for a comfortable access
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Surface Mount |
| Microphone Controls | Push Button |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 170 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Sound Pressure Level | 122 dB |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Shure Microflex MX396/C-DUAL Wired Electret Condenser Microphone - 50 Hz to 17 kHz - 170 Ohm -35 dB - Surface Mount
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

