Shure® MX395 low-profile microphones are for use in boardrooms and other sites where aesthetics are important. The MX395 is only 2.5 cm (1 in.) in diameter, and extends just 2 cm above the mounting surface when installed. Despite its small size, the MX395 delivers clear, high quality sound.
Features
Features
- Low profile, aesthetic design
- Wide dynamic range and smooth frequency response
- RF filtering with CommShield™ technology
- Available with logic-controlled bi-color status indicator
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Handy in distant communication
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Ceiling Mount |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 170 Ohm |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Microphone Sensitivity | -37 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.