The Microflex® Low Profile Boundary microphone is an ideal table microphone when minimal presence is of high priority. Perfect for meeting rooms, these microphones deliver exceptional sound pickup while barely being noticed. Choose from a selection of colors and pickup patterns for customized table installations.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Omni-directional polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 114 dB |
| Microphone Sensitivity | -28 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.