The Microflex Low Profile Boundary microphone is an ideal table microphone when minimal presence is of high priority. Perfect for meeting rooms, these microphones deliver exceptional sound pickup while barely being noticed. Choose from a selection of colors and pickup patterns for customized table installations.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 17 kHz frequency response
- Can be placed on a desk to ensure a noise-free voice to the listeners
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 170 Ohm |
| Sound Pressure Level | 114 dB |
| Microphone Sensitivity | -28 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.