The Microflex Low Profile Boundary microphone is an ideal table microphone when minimal presence is of high priority. Perfect for meeting rooms, these microphones deliver exceptional sound pickup while barely being noticed. Choose from a selection of colors and pickup patterns for customized table installations.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 17 kHz frequency
- Can be placed on a desk and let you experience the opulence of having the mic close to the face while speaking
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 170 Ohm |
| Sound Pressure Level | 121 dB |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.