MX393 Microflex wired boundary microphone from Shure is the smartest boundary microphones yet. Equipped with features like programmable, silent membrane switches, logic inputs and outputs, and LED indicators, Microflex Boundary microphone is the high-quality solution for a range of applications, such as altars, boardrooms and distance learning centers.
- XLR ensures a reliable wired connection
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 17 kHz frequency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Controls | On/Off |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Sensitivity | -28 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 12 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.