MX392 and MX393 Microflex® Wired Boundary Microphones from Shure are equipped with features like programmable, silent membrane switches, logic inputs and outputs, and green LED indicators. The high-quality solution for a range of applications such as altars, boardrooms and distance learning centers, Microflex Boundary microphones feature interchangeable condenser cartridges.
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Super-cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Easily mountable on a flat surface, allowing for a comfortable access
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Surface Mount |
| Microphone Controls | Silent Membrane Switch |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Microphone Sensitivity | -27 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Proprietary |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.