With slim design and superior audio reproduction, Microflex Boundary Microphones are the ideal conference room solution. Equipped with features like programmable, silent membrane switches, interchangeable cartridges, logic inputs and outputs, and LED indicators, Microflex Boundary microphones provide high-quality sound for a wide range of applications.
- 4-pin Mini Plug ensures a reliable wired connection
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 17 kHz frequency response
- Omni-directional polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Surface Mount |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Microphone Sensitivity | -22 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 12.14 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

