Equipped with features like programmable, silent membrane switches, logic inputs and outputs, and LED indicators, Microflex Boundary Microphones are the high-quality solution for a range of applications such as altars, boardrooms and distance learning centers. Every Microflex Boundary microphone features a choice of interchangeable condenser cartridges.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 17 kHz frequency response
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Hanging |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 12 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.