It is hard to believe that such small, unobtrusive microphones can produce such great sound, but it's true. Available in black or white finishes, and with in-line or plate mount preamps, MX202 Microflex® Overhead condenser microphones capture high-quality sound in a compact, adjustable package. Each model features a choice of interchangeable cardioid or supercardioid condenser microphone cartridges attached to a flexible, four inch gooseneck with a 30 foot cable.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Super-cardioid polar pattern delivers a superb sound quality by offering more front pickups and a handful picks from the rear side
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Hanging |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Microphone Sensitivity | -34 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 30 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.