Microflex® Overhead microphones capture sound from speakers, choirs, and stages conveniently and unobtrusively from above. Compact and flexible, each feature a four-inch gooseneck and versatile condenser cartridges for accurate sound reproduction in any setting. The available preamp options offer easy installation in ceilings or microphone stands, and provide accurate, reliablesound reproduction.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Cardioid polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Hanging |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Sound Pressure Level | 124 dB |
| Microphone Sensitivity | 35 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 30 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.