Microflex MX183 Lavalier microphone brings a new level of sophistication to personal voice reproduction. Like all Microflex family microphone, the Lavaliers use Shure's interchangeable condenser cartridges, available in cardioid, supercardioid or omnidirectional polar patterns. That means you can be sure there is a Microflex Lavalier that's right for your application. Compatible with all Shure wireless bodypack transmitters, its high sensitivity and wide frequency response guarantee great sound.
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Its lapel design allows a hands-free operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Lapel |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Sensitivity | -28 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.