The MX412/N Microflex gooseneck microphone provides the added length (12 inch) and flexibility needed for speakers in environments like lecterns, pulpits, and courtrooms. Featuring high sensitivity and balanced, transformerless output for maximum resistance to electromagnetic hum and RF interference, even over long cable runs.
- With 50 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Adjust the flexible neck as needed, locating it in the best direction for clear sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Gooseneck |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Microphone Sensitivity | 20 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

