The KSM9 is a premium vocal condenser microphone that captures vocal subtlety with extraordinary detail to deliver clear articulation, functional flexibility and precise vocal reproduction for live performance.
Engineered to exacting standards, the KSM9 reveals nuance and subtlety in a microphone optimized for the most demanding live environments. With its dual diaphragm design and switchable polar patterns (supercardioid and cardioid), the KSM9 is the choice for the world's most accomplished vocal performances.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 20 kHz frequency
- Compact size lets you carry it easily all day long
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Handheld |
| Microphone Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 150 Ohm |
| Sound Pressure Level | 15.2 B |
| Microphone Sensitivity | -51 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Plating | Gold Plated |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.