The KSM44A is a premium, large-diaphragm, side-address condenser microphone with multiple polar pattern options (cardioid, omnidirectional, bidirectional). The refined and sophisticated design of the KSM44A features an externally biased, dual 1-inch diaphragms, extensive internal pop filtering and PrethosTM Advanced Preamplifier Technology for a ground-breaking threshold minimum of self-noise. The KSM44A is the premier choice for the highest level of professional studio and stage performance.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- With 20 Hz - 20 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Bi-directional polar pattern
- Shock mount - Firmly holds the mic and ensures a clear sound without any distorted noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Stand Mountable |
| Microphone Controls | Low Cut Switch |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 131 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.