The KSM32 is a premium side-address cardioid condenser microphone for highly critical studio recording and live sound productions. With an extremely flat, extended frequency response, the KSM32 provides transparent reproduction of the original sound source. A 15 dB attenuation switch allows the KSM32 to handle the high sound pressure levels associated with drums, percussion, and ensembles.
- With 20 Hz - 20 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Can be placed on a desk and let you experience the opulence of having the mic close to the face while speaking
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Impedance | 150 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Sound Pressure Level | 139 dB |
| Microphone Sensitivity | -36 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2.2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.