An embossed single-diaphragm, side-address, cardioid condenser microphone for highly critical studio recording and live sound productions. The Shure KSM32 offers an extended frequency response for an open, natural sounding reproduction of the original sound source.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Sensitivity | -36 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2.2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.