The KSM141 is a dual-pattern end-addressed condenser microphone with a rotating collar, allowing easy switching between a consistent cardioid or true omnidirectional polar pattern for smooth and extremely focused sound reproduction.
Designed for studio use, yet rugged enough for live applications, the KSM141 can withstand extremely high sound pressure levels (SPL). Its low self-noise and extended frequency response make it ideal for recording musical instruments.
- With 20 Hz - 20 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Controls | Pad Switch |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 150 Ohm |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 139 dB |
| Microphone Sensitivity | -37 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.