The KSM137 is an end-address condenser microphone with a single cardioid polar pattern. Designed for studio use, yet rugged enough for live applications, the KSM137 can withstand extremely high sound pressure levels (SPL). Its low self-noise and extended frequency response make it ideal for recording instruments.
Versatile, durable, and precise, the KSM137 is an outstanding microphone for instruments ranging from percussion to wind, strings to brass, and piano to guitar.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 20 Hz - 20 kHz frequency response
- Cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Lightweight and easy to carry. Provides the opulence of having the mic close to the face while speaking.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 150 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Sound Pressure Level | 16.5 B |
| Microphone Sensitivity | -37 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.