The BLX2/SM58 Handheld Wireless Microphone Transmitter works with BLX Wireless Systems.
- Lightweight, rugged construction
- -10 dB gain attenuation
- Color ID caps (available separately)
- Integrated microphone capsule design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2.1" |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 572 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 596 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

