Featuring transparent 24-bit digital audio quality and incredibly efficient RF spectrum usage, the QLXD2 handheld transmitter is ideal for wireless vocals in presentation spaces, music venues, and houses of worship. Easy to use, the QLXD2 quickly syncs with a wireless receiver over IR at the push of a button and maintains clear, uninterrupted signal over its entire 100 m (330 ft.) range. All metal construction ensures durability, and a wide selection of compatible microphone choices offer legendary Shure sound signatures.
- Selectable display mode showing group/channel, frequency, or battery runtime
- Backlit LCD with easy to navigate menu and controls
- External charging contacts for docked charging
- Optional Shure lithium ion rechargeable battery provides up to 10 hours of continuous use and reports remaining runtime in hours and minutes
- Up to 9 hours continuous use with 2 x AA alkaline batteries
- 1, 10 mW selectable RF output power
- Over 120 dB of dynamic range - no transmitter gain adjustment needed
- AES 256-bit encryption for secure transmission
- Interchangeable Shure microphone capsules, including the legendary SM58®
- 20 Hz to 20 kHz frequency range with flat response (actual response is microphone dependent)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 9 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2" |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 330 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 572 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 616 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.